Czy lakierowanie proszkowe zapewnia odpowiednią ochronę przed korozją?

Lakierowanie proszkowe to technika wykorzystująca specjalną „suchą” farbę, w postaci proszku, bez rozpuszczalnika. Proces ten przeprowadzany jest za pomocą specjalnych pistoletów, którymi rozpyla się ów proszek po malowanej powierzchni, po czym poddaje się ją działaniu wysokiej temperatury, co rozpuszcza farbę i ją utwardza. Technika oferuje wiele zalet: wyjątkowo wysoką trwałość podczas codziennego użytkowania, ładny wygląd, mniejsze ryzyko zadrapań, odprysków i… rdzewienia. No właśnie – czy lakierowanie proszkowe zapewnia odpowiednią ochronę przed korozją?

Czym jest korozja?

Korozja to proces niszczenia materiałów na skutek reakcji chemicznych. Na powierzchni metali pojawia się wówczas rudy nalot, który nazywamy rdzą. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych czynników – sprawia, że metal traci swoją strukturę, a w dłuższym okresie może pękać i przestać spełniać swoją funkcję.

W przypadku metali najczęściej występuje korozja elektrochemiczna, którą powoduje kontakt z wodą, wilgocią, ziemią, solą czy smarami. Ich powierzchnia się wtedy utlenia i pokrywa nalotem. 

Inne rodzaje korozji (chemiczna, mikrobiologiczna, fizyczna, obejmujące także inne niż metal materiały) mogą zachodzić na skutek kontaktu z niektórymi gazami, cieczami, bakteriami, grzybami (korozja drewna), promieniowaniem, polem elektrycznym, obciążeniem lub ekstremalnymi temperaturami. Cechą wspólną jest ostateczny skutek, którym jest zniszczenie materiału. 

Czy lakierowanie proszkowe zapewnia odpowiednią ochronę przed korozją?

Jeżeli liczymy na bezproblemową eksploatację elementów metalowych, musimy pomyśleć o zabezpieczeniu przeciwkorozyjnym. Na szczęście już samo lakierowanie proszkowe jest wyjątkowo skuteczne w tym zakresie. Podczas tego procesu lakierowane elementy rozgrzewa się nawet do 200°C, co ma powodować stopienie powłoki proszkowej i utwardzenie lakieru. W tym procesie cząsteczki farby tworzą polimery odporne na korozję, działania temperatur, oraz uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. 

Lakierowanie proszkowe jest procesem niezwykle precyzyjnym, dzięki czemu przedmiot jest pokryty farbą w całości, nawet w najgłębszych zakamarkach. Do powierzchni metalu nie dostaje się więc nawet najmniejsza ilość wody lub powietrza. Omówiona ochrona obejmuje więc cały element, nie powstają nawet najmniejsze ogniska rdzy, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia lakieru w ich pobliżu i rozprzestrzenienia się dalej. Ponadto stosuje się farby zawierające przewodzące pigmenty (np. pył cynkowy). To uniemożliwia powstawanie jonów żelazowych, odpowiedzialnych za powstawanie korozji. Również istotny jest fakt, że farba stanowi blokadę przepływu ładunków elektrycznych, ze względu na swój skład oraz wysoką szczelność. 

Przygotowanie do malowania – dodatkowe zabezpieczenia antykorozyjne

Element  jest chroniony przed rdzewieniem nie tylko ze względu na właściwości farby proszkowej, ale także na przebieg procesu lakierowania. Zanim do niego dojdzie należy bowiem odpowiednio przygotować lakierowane podłoże. W zależności od materiału zaleca się wykonanie:

  • w przypadku stali – fosforowania żelazowego,
  • w przypadku stali ocynkowanej – fosforowania cynkowego,
  • w przypadku aluminium – chromianowania.

Poza maksymalizacją przyczepności farby do metalu, co jest pierwotnym celem tych zabiegów, ich efekt to także dodatkowe zwiększanie odporności powierzchni na korozję, nawet jeszcze przed nałożeniem lakieru.

Z tego powodu wszystkie elementy polakierowane proszkowo, przy założeniu, że zostało to wykonane profesjonalnie, powinny być całkowicie odporne na korozje.