Jak transportować i przechowywać farby proszkowe?

Farby proszkowe wykorzystuje się do malowania powierzchni metalowych, między innymi felg samochodowych. Zabezpieczają one element przed korozją oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Malowanie proszkowe to jeden ze sposobów na uzyskanie gładkiej powłoki, która może być wykonana w przeróżnych kolorach. Największą zaletą tego zabiegu jest estetyczny wygląd oraz ochrona malowanej powierzchni. Wykorzystywanie farb proszkowych wiąże się również z koniecznością jego transportu oraz odpowiedniego przechowywania. Transport farb proszkowych, tak jak i przechowywanie farb proszkowych powinno odbywać się w specjalnych warunkach, aby zapobiec utracie właściwości oraz popsuciu się farb. Dzięki odpowiednim procedurom, malowanie felg proszkowo to czysta przyjemność, a efekty są zadowalające dla każdego.

Jak przewozić farby proszkowe?

Transport farb proszkowych to zadanie, które wymaga przede wszystkim dokładności. Najważniejsze jest zabezpieczenie produktów i uchronienie ich przed nadmierną ilością wibracji. Jeśli zapewnienie tego, jest niemożliwe, przed użytkowaniem farby należy wykonać malowanie próbne, które wykaże czy właściwości farby nie uległy zmianie. Odpowiednie zabezpieczenie opakowań z farbą zapewni, że nie dojdzie do rozszczelnienia ani do uszkodzenia na skutek uderzeń. Aby malowanie proszkowe odbyło się z możliwie jak najwyższymi parametrami farb, należy również chronić je przed promieniowaniem UV oraz skrajnie niskimi i wysokimi temperaturami. Najlepiej zadbać o to, aby temperatura podczas przewożenia była przez cały czas taka sama. Skrócenie do minimum czasu transportu również może mieć pozytywny wpływ na jakość przewożonych farb, a co za tym idzie, obejdzie się bez strat na materiałach, za które przecież płacimy.

Gdzie przechowywać farby proszkowe?

Przechowywanie farb proszkowych to nieco trudniejsza kwestia niż transport, chociaż głównie w teorii. Podczas przechowywania należy farbom zapewnić stałą temperaturę w granicach 25 stopni. Ważne jest, aby nigdy nie spadła ona poniżej 0, dlatego, jeśli zapewnienie 25 stopni Celsjusza jest nie możliwe, należy utrzymywać temperaturę powyżej 5 stopni. Nie należy również przechowywać ich dłużej niż 12 miesięcy, choć szczegółowe informacje na ten temat zawsze znajdują się na opakowaniu. Malowanie felg proszkowo niezdatnymi do użytku farbami może przynieść więcej szkód niż pożytku, dlatego należy zawsze zwracać uwagę na datę przydatności. Ważna jest również wilgotność powietrza, która powinna być w granicach 50-60%, a samo pomieszczenie powinno być odpowiednio wentylowane. W przypadku jakichkolwiek odstępstw od wyznaczonych zasad farby powinny być zużyte jak najszybciej, aby nie utraciły swoich właściwości jeszcze przed użyciem.

Jaki rodzaj farb proszkowych jest najłatwiejszy w przechowywaniu?

Farby proszkowe to ten rodzaj farb, który nazywany jest często „wrażliwym na temperaturę”. Malowanie proszkowe polega na podgrzaniu do bardzo wysokich temperatur malowanego materiału, dzięki czemu się utwardza. Ma to duże znaczenie podczas transportu farb proszkowych i ich przekonywania, zwłaszcza w cieplejszym okresie roku. W związku z tym każda farba powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, jednak to na te bezbarwne największy wpływ mają wysokie temperatury. Transparentne farby narażone są na zmatowienie, jeśli przewożone są w zbyt wysokich temperaturach, co może przełożyć się na przyszłe malowanie felg i jego efekty.