Jakie powierzchnie można malować proszkowo?

Jakie powierzchnie można malować proszkowo?

Malowanie proszkowe to technika, która doskonale sprawdza się w przypadku lakierowania różnego rodzaju powierzchni. Obecnie zyskuje ona na popularności – i słusznie. Oferuje bowiem wiele zalet. Prawdopodobnie największymi z nich są: równomierne krycie nawet nieregularnych powierzchni, wysoka trwałość pokrycia i ochrona antykorozyjna. Jednak czy wszystko można malować w ten sposób? Jakie powierzchnie można malować proszkowo?

Proces malowania

Samo malowanie odbywa się, jak można domyślić się po nazwie, poprzez rozpylanie farby proszkowej po powierzchni. Stosuje się w tym celu dwa rodzaje natrysków: elektrostatyczny lub elektrokinetyczny.

W przypadku tego pierwszego wykorzystujemy pole elektrostatyczne, za sprawą urządzeń ładujących cząsteczki farby. W tym celu przez układ przebiega prąd o stałym napięciu i natężeniu. Wadą tej metody jest to, że farba przyciągana jest do najbliższej części powierzchni, co utrudnia malowanie nieregularnych kształtów i elementów wewnętrznych.

Drugim rodzajem jest malowanie elektrokinetyczne (metoda Tribo). W tym przypadku cząstki farby nie są ładowane przez prąd, a przez siłę tarcia wywoływaną przez sprężone powietrze (energię kinetyczną – stąd nazwa). Sam proces jest nieco bardziej wymagający od operatora, ale farba zderza się z powierzchnią a nie jest do niej przyciągana, dzięki czemu działa precyzyjniej i łatwiej dociera w głębsze rejony.

Jakie powierzchnie można malować proszkowo?

Metale

Ze względu na techniczne zagadnienie malowania proszkowego, naturalnie najlepiej nadają się do tego elementy metalowe, które wykazują właściwości przewodzące. Powierzchnie pokryte w ten sposób są odporne na korozję, ale także na wysokie temperatury, co wpływa na popularność techniki w branży motoryzacyjnej. Dodatkową zaletą jest efektywność tej metody – jedna warstwa odpowiada nawet kilku warstwom w tradycyjnych metodach. Malowaniem proszkowym obejmuje się elementy zawieszenia i podwozia, a także felgi aluminiowe. Te ostatnie często poddawane są temu procesowi w trakcie napraw.

Drewno

Metale to niejedyne zastosowanie lakierowania proszkowego. Stosuje się je także w przypadku drewna i płyt MDF, które jednak muszą wcześniej być odpowiednio przygotowane. Trzeba je najpierw podgrzać w piecu konwekcyjnym, pokryć powłoką proszkową i podgrzać jeszcze raz, tak aby stopić ową powłokę. Następnie stosuje się promienie UV, które doprowadzają do utwardzenia powierzchni. Tak powstały materiał jest gotowy po wystygnięciu.

Szkło

Innym materiałem odpowiednim do tej techniki jest, choć wydaje się to sprzeczne z intuicją, szkło. Szkło jest wszak znanym izolatorem, a tu wykorzystuje się właściwości przewodzące. Jak więc to działa? Przy odpowiedniej wilgotności otoczenia na powierzchni szkła przepływają ładunki elektryczne, a pokrycie powłoką proszkową umożliwia uziemiony pręt wewnątrz elementu. Całość ogrzewa się przy tym do 180 ⁰C. Alternatywnie możliwe jest także pomalowanie szkła bez ładunków, jeżeli podgrzeje się je przed aplikacją do temperatury wyższej niż ta wymagana do stopienia się farby. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Inne materiały

Maluje się w ten sposób również żeliwo, ceramikę, a także tworzywa sztuczne, np. gumowe uszczelki. Najgorzej znoszą to materiały wytworzone z cynku, miedzi i magnezu – powłoka nie osiąga pożądanej trwałości, a same elementy mają problem z przetrwaniem ogrzewania.

Przykłady zastosowań

Poza wymienionymi częściami samochodowymi w tej branży maluje się także karoserie. Poza motoryzacją technika wykorzystywana jest także w przypadku lakierowania ogrodzeń, bram, instalacji, grzejników, elementów rowerów, kosiarek i innych maszyn. W praktyce zakres zastosowań jest znacznie większy i nie sposób wymienić wszystkie. Większość powierzchni wykonanych z opisanych powyżej materiałów będzie się do tego z powodzeniem nadawać.