Renowacja czy zakup nowych felg – co się bardziej opłaca?

Ostatnio zauważyłeś, że felgi w Twoim pojeździe – motocyklu albo samochodzie – są w jakiś sposób uszkodzone lub po prostu z upływem czasu się wyeksploatowały? Co do zasady, z takiej sytuacji są dwa wyjścia. Pierwsze to zakup nowych felg. Natomiast drugie polega na ich regeneracji. Podstawowa różnica dotycząca tych rozwiązań odnosi się do kwestii finansowych. Całkowita wymiana felg to dość duży wydatek, natomiast renowacja jest znacznie tańsza i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, co dla wielu właścicieli motocykli oraz samochodów jest kluczowym atutem.

Która z tych opcji ma większy sens? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego przypadku, a szczególnie tego, jaka jest kondycja felg. Warto jednak zawczasu poznać dostępne opcje, aby w razie potrzeby dokonać świadomego i najlepszego w danym momencie wyboru.

Czy warto zdecydować się na renowację felg?

W trakcie jazdy, czy nawet parkowania felgi motocyklowe lub samochodowe, będące głównie dekoracyjnym elementem pojazdu, są narażone na wiele zagrożeń. Na tę część koła, na którą nakładana jest opona, negatywny wpływ może mieć zalegające na poboczach błoto pośniegowe, odpryskujące kamienie, dziury w drodze, czy za wysoki krawężnik. Czasem wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, żeby na felgach pojawiły się mniejsze lub większe zarysowania, czy wgniecenia; warunki atmosferyczne mogą też sprawić, że ich kolor zmatowieje. Takie mankamenty szpecą motocykl, czy samochód, dlatego kierowcy podejmują pewne kroki mające na celu ich usunięcie.

Jeśli zakres uszkodzeń nie jest zbyt duży (pojawiają się drobne pęknięcia lub odkształcenia) i mają one charakter wyłącznie estetyczny, doskonałą opcją jest renowacja felg, która pozwala poprawić ich wygląd oraz przywraca nawierzchni utracony blask. Proces ten nie jest zbyt czasochłonny, ponadto przynosi satysfakcjonujące oraz trwałe rezultaty.

Zakup nowych felg – charakterystyka rozwiązani

Punktem wyjścia jest zatem zweryfikowanie stanu felg. Warto, aby takiej oceny dokonał doświadczony fachowiec, który pomoże podjąć odpowiednią decyzję, zwracając uwagę na wszystkie „za” i „przeciw”. A co zrobić, jeśli okaże się, że uszkodzenia felg są zbyt poważne – doszło do ich zmiażdżenia lub popękania, zauważalne jest odchylenie od osi oraz dostrzega się duże ubytki? W takich okolicznościach, gdy mamy do czynienia nie z delikatnymi śladami użytkowania, a z większymi usterkami, regeneracja nie wchodzi w grę; nie tylko przestaje być opłacalna, ale i obniża bezpieczeństwo jazdy, więc po prostu jest niemożliwa do zastosowania. Najlepszy wybór, jakiego można wtedy dokonać, sprowadza się do zakupu kompletu nowych felg.

Kiedy regeneracja felg a kiedy wymiana? Podsumowanie

Zaprezentowane powyżej informacje dobitnie pokazują, że felgi motocyklowe lub samochodowe, które utraciły swoje pierwotne parametry, nie zawsze muszą generować wysokie koszty, nadmiernie obciążające domowy budżet. Oczywiście niekiedy rzeczywiście istnieją sytuacje, w których te części pojazdu znajdują się w tak opłakanym stanie, że jedynym wyjściem pozostaje zakup nowego kompletu. Jednak są także przypadki, w których taka inwestycja wcale nie jest potrzebna, a zamiast tego w zupełności wystarcza profesjonalna renowacja felg, która jest opłacalna i naprawdę potrafi zdziałać cuda – warto powierzyć pojazd w ręce specjalistów w swoim fachu, żeby przekonać się o tym w praktyce!