Renowacja roweru – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Należysz do grupy osób, które uważają, że rowerto funkcjonalny oraz wygodny środek transportu? Korzystasz z niego, dojeżdżając do pracy, a w wolnym czasie używasz go w celach rekreacyjnych, przemierzając krótsze, jak i dłuższe trasy? Rzeczywiście, poruszanie się rowerem ma wiele zalet – przede wszystkim jest ekologiczne i jednocześnie pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną. Niekiedy intensywna eksploatacja albo fakt, że jednoślad przez długi czas stoi nieużywany (na przykład w sezonie zimowym), prowadzi do tego, że wymagane jest jego odrestaurowanie. Jak przeprowadzić skuteczną renowację roweru? Podpowiadamy!

Renowacja ramy rowerowej – na czym polega?

Warto rozpocząć od wskazania, jakie modele rowerówpoddaje się renowacji. Na dobrą sprawę nie ma tutaj żadnych większych ograniczeń, czy rygorystycznych zasad. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności, a za jedyny wymóg zwykle uznaje się to, że dany jednoślad po prostu wymaga odświeżenia. W efekcie usługa renowacji jest dedykowana damskim i męskim rowerom miejskim, jak i rowerkom dla dzieci. Tego typu zabiegi z powodzeniem stosuje się też względem profesjonalnych rowerów szosowych, a nawet jednośladów o zabytkowym charakterze (pochodzących z prywatnych kolekcji, zakupionych na aukcji, czy otrzymanych w spadku i stanowiących pamiątkę rodzinną), które lata świetności mają już dawno za sobą.

Kompleksowa renowacja ram rowerów pozytywnie wpływa na ich stan – poprawia parametry techniczne, jak również korzystnie oddziałuje na walory wizualne. Jakie działania składają się na ten proces? Przede wszystkim jest to ocena stanu ramy, staranne oczyszczenie całej konstrukcji, zlikwidowanie starej powłoki, usunięcie rdzy i innych niedoskonałości oraz dokładne zmatowienie nawierzchni, a następnie pomalowanie ramy roweru metodą proszkową na wskazany kolor (oryginalny lub określany przez właściciela jako jego ulubiony).

Jak skutecznie odnowić rower i dlaczego opłaca się to zrobić? Podsumowanie

Renowacja starych rowerów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wiele wskazuje na to, że ten trend utrzyma się także w najbliższej przyszłości. Jakie czynniki mają na to największy wpływ? Za podstawowy atut tej opcji uznaje się oczywiście oszczędność, bowiem profesjonalne odnowienie poszczególnych części roweru jest atrakcyjną pod kątem ekonomicznym alternatywą dla zakupu całkiem nowego pojazdu. Nie dysponujesz budżetem, jaki należałoby wygospodarować na zaopatrzenie się w jednoślad prosto ze sklepu mającego w ofercie właśnie tego typu asortyment? Twoja aktualna sytuacja finansowa nie pozwala Ci zdecydować się na taką inwestycję? Nie załamuj rąk, tylko oddaj rower w ręce fachowców, a koszty, jakie poniesiesz, będą zdecydowanie niższe! Bazując na wiedzy potwierdzonej wieloletnim doświadczeniem oraz dysponując niezbędnymi narzędziami, sprawnie przeprowadzą oni wszystkie konieczne zabiegi. W rezultacie rower po renowacji otrzyma drugie życie i będzie mógł być używany jeszcze przez długi czas. Widać więc, że jest to naprawdę kusząca propozycja, której warto przyjrzeć się nieco bliżej.