Spawanie aluminium – zastosowanie i zalety

Spawanie aluminium to inaczej zespolenie ze sobą co najmniej dwóch elementów tego samego materiału za pomocą odpowiedniego urządzenia, w tym przypadku spawarki. Spawanie wymaga od każdego nienagannej precyzji oraz dużo wiedzy i umiejętności. Oczywiście spawać może każdy, ale nie każdego praca będzie wyglądać estetycznie oraz będzie tak trwała jak powinna. Trwałość ma również wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania. Dopasowanie techniki do spawanego materiału oraz do pożądanego efektu końcowego. Proces spawania aluminium ma swoje wady jak i zalety, co jest oczywiście logiczne, jednak jak się okazuje nie w każdym przypadku, w którym spawanie nie jest pożądane, jest ono zamieniane na inną metodę.

Co warto wiedzieć o spawaniu aluminium?

Metody spawania są dwie: TIG oraz MIG/MAG. W obu przypadkach ten proces odbywa się w osłonie gazu, który ma obojętne właściwości chemiczne jak argon. Metodę TIG, czyli spawanie za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej wykorzystuję się najczęściej przy spawaniu aluminium o grubości poniżej 10 mm. Proces spawania aluminium TIG jest bardzo precyzyjny, dzięki czemu daje maksymalną kontrolę nad procesem spawania.

Metoda MIG/MAG różni się nieco od TIG, przede wszystkim elektrodą. W przypadku MIG/MAG wykorzystuje się topliwą elektrodę, która wysuwa się z automatu spawalniczego i łączy się ze spawanym metalem. Przy zastosowaniu odpowiednich elektrod metoda ta nadaje się do spawania większości materiałów i grubości powyżej 1 mm. Co ciekawe, jeśli użyjemy do spawania prądu pulsacyjnego, to spawanie MIG możemy również zastosować, łącząc ze sobą aluminium poniżej grubości 1 mm.

Jakie zalety ma spawanie aluminium?

Spawanie to w zasadzie jeden z najbardziej precyzyjnych i zarazem efektowych sposobów na łączenie ze sobą różnych materiałów jak aluminium. Spawanie aluminium nie jest trudną sztuką, choć wymaga nieco wiedzy, umiejętności i przede wszystkim precyzji. Estetyczne i jakościowo dobre spoiwa może otrzymać każdy, nawet początkujący spawacz, jeśli właściwie podejdzie do zadania. Choć w głowie każdego początkującego spawacza pojawiło się pytanie jak spawać aluminium, to z czasem nikt się już nad tym nie zastanawia. Zalety spawania aluminium sprawiają, że jest to coraz częściej wykorzystywany proces w celu łączenia metali i stopów metali.

Jak wygląda proces spawania aluminium? Podsumowanie

Cały proces spawania aluminium odbywa się za pomocą spawarki o odpowiednich parametrach. Przede wszystkim należy pamiętać o stopniu przepływu gazu osłonowego, który należy dostosować do warunków pracy. Praca na zewnątrz wykonywana będzie przy większym przepływie gazu, a wewnątrz, na przykład na hali, wystarczy mniejszy przepływ. W przypadku spawarek TIG należy również dobrać odpowiedni rozmiar elektrody spawalniczej, która będzie wykorzystywana. Jeśli spawamy metodą MIG/MAG to zwróćmy uwagę czy używany przez nas drut był przechowywany w odpowiednich warunkach. Wilgotne, zalane lub przeleżane pręty mogą nie nadawać się już do wykorzystania.