Szkiełkowanie – jaka jest definicja tego pojęcia? To jedna z metod obróbki o charakterze strumieniowo-ściernym, która prowadzi do efektywnego oczyszczenia określonej powierzchni. Technologia ta przypomina nieco piaskowanie, jednak wykorzystuje całkiem inny rodzaj ścierniwa – w tym przypadku nie są to drobinki piasku, ale niewielkie szklane kuleczki. Jakie rezultaty przynosi szkiełkowanie? Kiedy najczęściej znajduje ono swoje zastosowanie? Co przemawia na jego korzyść? Już teraz zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat!
Jakie są zalety szkiełkowania?
Jest wiele atutów szkiełkowania, o których warto przekonać się w praktyce. Podstawowa zaleta to duża uniwersalność i możliwość wszechstronnego zastosowania względem różnych materiałów. Po drugie, wskazana metoda jest bezinwazyjna i bezpieczna dla obrabianej powierzchni, nawet jeśli jest ona delikatna, miękka, cienka oraz krucha – nie ma ryzyka, że doprowadzi do naruszenia jej struktury. Odpowiada za to kształt czyściwa. Na uwagę zasługuje także szybkość realizacji całego procesu (odbywa się on w specjalnie przystosowanych do tego komorach, gdzie na podlegający obróbce element oddziałuje granulat pod dużym ciśnieniem).
Po trzecie, ważną cechę wyróżniającą szkiełkowanie stanowi jego wysoka precyzja, co pozwala na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc (rogów, kantów i zakrzywień) w przedmiotach o niestandardowej formie. Po czwarte taka obróbka nie tylko skutecznie usuwa korozję, zarysowania, stare powłoki malarskie, przebarwienia, brud, smugi i inne niedoskonałości, ale także poprawia aspekty wizualne nawierzchni, która staje się wtedy estetyczna, idealnie wygładzona, podobna do satyny, lśniąca, jednolita, a także wzmocniona oraz odporna na zabrudzenia i działanie czynników zewnętrznych. Co ważne, efekty uzyskane w wyniku tego typu renowacji utrzymują się przez długi czas, nawet pomimo intensywnej eksploatacji. Szkiełkowanie jest zatem inwestycją w przyszłość
W jakich sytuacjach warto skorzystać ze szkiełkowania?
Szkiełkowanie jest wykorzystywane do większych powierzchni, jak i mniejszych detali – często jego rolą jest przygotowanie ich do dalszej obróbki. Technika ta znajduje zastosowanie między innymi w przemyśle produkcyjnym maszyn. Jednak szkiełkowanie cieszy się dużą popularnością głównie w szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej, gdzie stosuje się je względem różnych części pojazdów np. aluminiowych felg samochodowych, silników, czy aluminiowych zacisków hamulcowych.
Proces szkiełkowania – podsumowanie
Jaka metoda obróbki powierzchni jednocześnie ją oczyszcza, wygładza, uszlachetnia, utrwala i zabezpiecza? To szkiełkowanie (zwane również satynowaniem, kuleczkowaniem oraz perełkowaniem) stanowiące alternatywę dla polerowania lub standardowego mycia! Opłaca się stosować taką technikę zwłaszcza wobec części wykonanych ze stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu, brązu, czy aluminium. Już teraz odkryj potencjał drzemiący w szkiełkowaniu.